
Bratislava 19.5.2023 – Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) slávnostnom podujatí udeľovania prestížneho ocenenia Biele srdce odovzdala tridsaťšesť ocenení Biele srdce v troch kategóriách a jedno mimoriadne ocenenie Biele srdce za celoživotné dielo. Záštitu nad týmto podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ktorá osobne nositeľov tohto ocenenia prijala v Prezidentskom paláci v deň udeľovania ocenení.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier a pôrodných asistentiek, organizuje celoslovenské, slávnostné podujatie, ktorým si pripomíname deň narodenia zakladateľky moderného ošetrovateľstva, Florence Nightingaleovej, a ktorý je spojený s udeľovaním prestížneho ocenenia „Biele srdce“.
V roku 1999 pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej rady sestier- organizácie, ktorá združuje národné organizácie sestier z viac, ako 140 krajín sveta- bol oficiálne uznaný tvar srdca bielej farby, ktorý je symbolom humánnej starostlivosti a pomoci, biela farba srdca symbolizuje jeho nositeľom, že sestry nerozlišujú pacientov, ktorým poskytujú svoje služby podľa farby pleti, vierovyznania, politickej príslušnosti, postavenia, či orientácie.
Sestry sú najbližšie k pacientovi, trávia pri ňom najviac času, sú mu oporou, keď často nahrádzajú najbližších členov rodiny, a samozrejme, sú súčasťou celého liečebného procesu. Súčasné sestry majú viac kompetencií a rolí ako v minulosti. Vyplynulo to zo zmien v spoločnosti, novými poznatkami a technológiami, celkovým zdravotným stavom populácie, či zmenami v poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti.
Úloha dnešnej sestry je taká komplexná, že jej vzdelanie si vyžaduje špeciálne vedomosti a zručnosti, vysoké nasadenie pri starostlivosti o pacienta. Majú veľmi namáhavú a zodpovednú prácu, a sú vyťažené, fyzicky, aj psychicky. To si zrejme uvedomuje aj spoločnosť, pretože povolanie sestry a povolanie pôrodnej asistentky sú dlhodobo hodnotené ako najdôveryhodnejšie. Po rokoch poznačených globálnou zdravotníckou krízou, ktorú si moderná civilizácia nepamätá, táto skupina zdravotníkov najviac trpí chronickou únavou , vyhorením, či posttraumatickou stresovou poruchou a inými duševnými poruchami. Práve ošetrovateľská profesia je jednou z najviac zasiahnutých profesií odchodom sestier z profesie, a to popri už ich súčasnom nedostatku. Práve dnes cez naše ocenené a ich životné príbehy budeme oslavovať, spomínať a hovoriť o tom, kto sú to sestry a pôrodné asistentky, aké je ich miesto a postavenie pri udržiavaní a prinavracaní zdravia.
Na slávnostnom podujatí prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová privítala aj ďalších hostí a to Ministerstva zdravotníctva SR Michala Palkoviča, štátnu tajomníčku Moniku Jankechovú, Moniku Kaveckú, poslankyňu NR SR, predsedníčku Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek, Ivetu Šluchovú, prezidentku Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov, sestry vyšších územných celkov, vrátane zástupcov partnerov, mediálnych partnerov, zástupcov poisťovní, univerzít, či občianskych združení.
Laureátov ocenenie Biele srdce prijala prezidentka SR v Grasalkovičovom paláci v Bratislave (Zdroj: SKSaPA)
Laureáti ocenenia Biele srdce v kategórii „Sestra a pôrodná asistentka v praxi“:
Ocenenie v tejto kategórii patrí sestrám a pôrodným asistentkám, členkám komory, ktoré pracujú v svojej profesii najmenej 10 rokov. Svojimi profesionálnymi vedomosťami a zručnosťami sa oddane venujú starostlivosti o pacientov v každom období ich života. Aj keď v domácom prostredí plnia úlohy žien, matiek a dcér, v pracovnom prostredí sú v postavení tímových hráčov. Podieľajú sa na odstraňovaní problémov a nerovností, ktoré sestry a pôrodné asistentky trápia, hľadajú nové cesty a riešenia, niekedy aj za cenu strát v svojom profesijnom živote. Mnohé z nich reprezentujú svoju profesiu, slovenské ošetrovateľstvo a pôrodnú asistenciu aj na medzinárodnom poli ako členovia rôznych zahraničných organizácií. Sú mentormi pre nových členov tímu, prirodzenými neformálnymi vodcami sestier, čím výrazne prispievajú k posilňovaniu postavenia ošetrovateľstva na Slovensku. Hľadajú a prezentujú nové formy vzdelávania a aktívne vystupujú s príspevkami z praxe na domácich, či zahraničných podujatiach, zavádzajú zmeny do svojej praxe na základe dôkazov. Vo voľnom čase pracujú v odborových organizáciách, rôznych záujmových združeniach pacientov a podporných skupinách. Mnohé z nich prispeli mimoriadnym činom prekračujúcim rámec pracovných povinností k záchrane života človeka.
Zdroj: SKSaPA
Katarína Baranová
Katarína Baranová ukončila štúdium na Strednej zdravotníckej škole v Prešove v roku 1979. Jej rozhodnutie pracovať v Levočskej nemocnici ovplyvnila láska k malebnej prírode, túžba byť s blízkou rodinou ako aj rodiaci sa vzťah so životným parterom, s ktorým vychovala dnes už dospelé tri deti a spoločne sa tešia zo štyroch krásnych vnučiek. Kariéru sestry začala na Detskom oddelení v nemocnici Levoča. Členkou tímu fyziatricko - rehabilitačného oddelenia je od roku 1987 a stále je jeho pevnou oporou. Napĺňa ju práca prvého kontaktu s pacientom na recepcii a jej odborné zručnosti a povzbudzujúci úsmev i dotyk starostlivej ruky v ambulantnej práci prispieva k pohode a úspešnej liečbe chorých. Jej odborné zručnosti oceňujú pacienti z blízkeho i ďalekého okolia. V roku 2022 bola nominovaná na ocenenie Sestra roka a toto krásne a ušľachtilé vyznamenanie obhájila v celoústavnom hlasovaní Nemocnice AGEL Levoča a.s. Názvy nemocnice sa menia, ale Katka ostáva stále rovnakou: ústretovou, ochotnou, dobrosrdečnou a nekonfliktnou. Ocenenie Biele srdce, ktoré dnes preberá, je zadosťučinením nie len pre ňu, ale aj pre nemocnicu, v ktorej pracuje 44 rokov. Preto sa z dnešného významného dňa spoločne s ňou tešia všetci kolegovia s vierou, že Biele srdce ju bude povzbudzovať v práci a zahrievať i to ľudské srdce v jej osobnom živote. Návrh na ocenenie podala Rada Regionálnej komory v Levoči.
Alžbeta Cservenková
Betka pracuje ako manažér dennej zmeny na pracovisku Očnej jednodňovej zdravotnej starostlivosti Galantskej nemocnice, je špičkový manažér, vynikajúci praktik, no najmä jedinečná sestra so srdcom na pravom mieste. Pri riadení početného kolektívu zamestnancov uplatňuje princípy spravodlivosti v kombinácii s individuálnym a trpezlivým prístupom smerom k podriadeným i nadriadeným. Je prísna, no zároveň láskavá. Je tvrdá na problém, ale mäkká na človeka. Naprieč nemocnicou je známa svojou angažovanosťou, pre ktorú platí, že neexistuje pojem „nedá sa“. Jej proklientsky orientovaný prístup k pacientom oceňujú všetci, ktorí s ňou kedy prišli do kontaktu. Pre toto všetko si naša Betka zaslúži byť ocenená, aby jej tento akt naveky pripomínal, že je profesionál „par excellence“. Návrh na ocenenie podala Rada Regionálnej komory v Galante.
Mária Danielčáková
Sestra Danielčáková pracuje dlhé roky pri lôžku pacienta, teraz ako sociálna sestra nemocnice, ktorá poskytuje sociálne poradenstvo a pomoc pri vybavovaní potrebných záležitostí sociálneho charakteru pacientom a ich príbuzným. Sestra, srdce oddelenia, mentor, edukátor, komunikátor, nenahraditeľný člen tímu oddelenia dlhodobo chorých. Empatická sestra s profesionálnym prístupom k riešeniu problémov pacientov z marginalizovanej skupiny obyvateľstva, ľuďom bez domova, pacientov vo vysokom veku, pri ktorých starostlivosť v domácom prostredí nie je možná alebo zlyháva. Množstvo hospitalizovaných a niekedy aj opustených detí v zdravotníckom zariadení jej intervenciou našlo svoj náhradný domov. Pani Danielčáková je sestra, ktorá už 50 rokov s vysokou mierou entuziazmu denne pristupuje k pracovným povinnostiam a hlavne k pacientom s láskou, ochotou a oddanosťou pre všetkých, ktorí potrebujú pomoc. Prispela k vzniku oddelenia dlhodobo chorých v kežmarskej nemocnici. Návrh na ocenenie podal zamestnávateľ Nemocnica Dr. Vojtech Alexandra v Kežmarku, n.o., člen skupiny AGEL.
Helena Ihnátová
Helena Ihnátová je sestra , ktorá si v roku 1976 prvýkrát obliekla uniformu sestry a tá sa stala jej neoddeliteľnou súčasťou na celý život. Bola a je súčasťou života pacientov v dobe, keď sú najzraniteľnejší, keď potrebujú pomoc, lásku, súcit. Je stále tam, kde pacient potrebuje starostlivosť, neúnavne pracuje na identifikácii a ochrane jeho potrieb. Podľa nej základom v ošetrovateľstve je rešpekt k ľudskej dôstojnosti a intuícia pre potreby pacienta. Riadi sa mottom - každá ľudská bytosť je niečím výnimočná, má svoje plusy, mínusy a nik nie je dokonalý. Preto nesmieme zabúdať na tých, ktorí potrebujú našu pomoc. Participuje na tvorbe edukačných materiálov pre príbuzných, počas pandémie aktívne pracovala v očkovacom centre, na tiráži, spolupracovala na vytváraní štandardov v oblasti sebestačnosti pacienta. Je srdcom a dušou oddelenia. V tomto duchu vedie a vychováva aj novú generáciu sestier, pre ktoré je svojím entuziazmom a láskou k sesterskému povolaniu vzorom. Návrh na ocenenie podala Rada Regionálnej komory v Trebišove.
Janka Jenčová
Janka pracuje v zdravotníctve 39 rokov. Svoje bohaté celoživotné a pracovné skúsenosti využíva v práci sestry dialyzačného centra Fénix, spol. s r.o. vo Vranove nad Topľou, kde pracuje už 26 rokov. Je priama v komunikácii, ale zároveň asertívna a rozvážna. Spoľahlivo a zároveň láskavo zvláda svoje povinnosti organizačne aj ľudsky. Svojou energickou povahou a skúsenosťami je lídrom a niekedy aj mediátorom. Nechýba jej kreativita pri hľadaní možností riešenia problémov. Je maximálne aktívna, ochotná a skúsená, čo vyvoláva u zamestnancov prirodzenú autoritu a u pacientov rešpekt. Jej osobné a profesionálne kvality sa ukázali ako neoceniteľné v krízových časoch pandémie Covidu, kedy bolo nutné riadiť prácu pri neočakávaných a psychicky vypätých situáciách s obmedzeným počtom personálu, s vypätím vlastných síl. Návrh na ocenenie podala Rada Regionálnej komory vo Vranove nad Topľou.
Mgr. Ľubomír Kočíšek
Strednú zdravotnícku školu v odbore zdravotná sestra ukončil v rodnom meste Poprad. Profesionálny život začal v Nemocnici s poliklinikou Poprad na očnom oddelení ako ošetrovateľ, neskôr nastúpil do Národného ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb Dolný Smokovec ako sestra pri lôžku. Jeho práca sa rozšírila aj na endoskopickom pracovisku a operačnej sále: Pôsobil aj ako asistent primára, neskôr riaditeľa ústavu pre liečebno-preventívnu starostlivosť. V súčasnosti pracuje v Agentúre domácej ošetrovateľskej starostlivosti v Poprade. Počas svojej 30-ročnej praxe ku svojej práci pristupuje vždy svedomito, o čom svedčia aj jeho mimopracovné a vzdelávacie aktivity a taktiež bohatá publikačná a prednášková činnosť. Je aktívnym členom v Regionálnej komore sestier a pôrodných asistentiek Vysoké Tatry. V roku 2004 počas veternej kalamity pomáhal na pracovisku zaisťovať bezpečnosť detských pacientov, podieľal sa na vypracovaní štandardov a edukačných materiálov na lokálnej úrovni. K svojej práci pristupuje zodpovedne, empaticky, je ochotný vždy pomôcť, poradiť. Návrh na ocenenie podala Rada Regionálnej komory Vysoké Tatry.
PhDr. Andrea Kusá
Pani doktorka Kusá je typická svojim milým úsmevom a rozvahou. Pacienti oceňujú jej empatiu, ľudskosť, profesionalitu. Vo svojej bohatej kariére si prešla mnohými oddeleniami. Pracovala na ODCH, ARO, na operačných sálach ako anestéziologická sestra až napokon zakotvila na oddelení Jednodňovej zdravotnej starostlivosti, kde v súčasnosti pracuje ako vedúca sestra. Zároveň pôsobí ako zástupkyňa námestníčky pre ošetrovateľstvo, ale najmä je stále sestrou, ktorá je vždy ochotná pomôcť nielen pacientom, ale aj kolegom. Aktívne sa podieľa na činnosti regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek v Bánovciach nad Bebravou, neustále sa vzdeláva a pomáha do praxe zavádzať nové inovatívne postupy. Počas pandémie sa výrazne podieľala na manažmente a zvládnutí pandémie v bánovskej nemocnici. Pre svojich kolegov je veľkým vzorom, oporou, priateľkou a v neposlednom rade mentorkou. Návrh na ocenenie podalo vedenie Nemocnice AGEL Bánovce nad Bebravou.
Bc. Elena Lambotová
Elen alebo Elenita, ako ju familiárne volajú kolegyne a kolegovia, pracuje v Detskom kardiocentre na oddelení anestézie a intenzívnej medicíny od ukončenia strednej zdravotníckej školy v roku 1997. Túto prácu spoznala ešte ako študentka a srdiečkové deti Elen natoľko oslovili, že sa im ako aj ich rodičom venuje dodnes. Je členkou paliatívneho a resuscitačného tímu, ktorý školí kolegov ale aj rodičov detí po operáciách srdca. Svoju prácu vykonáva už ako sestra bakalárka a špecialistka s pokojom jej vlastným, úsmevom a vysokou erudovanosťou. Hoci veci vraví priamo a na rovinu, používa slová tak, aby neublížila, nezranila, naopak, aby povzbudila k pozitívnej zmene. Miluje hory, vysokohorskú turistiku, lezecky pokorila niekoľko končiarov Vysokých Tatier. Jej snom je spoznať ľadové krásy Nórska. Veľkým vzorom je pre ňu speváčka Lucie Bílá. Jej obľúbeným výrokom je „Usmievaj sa, pretože život je krásna vec a existuje veľa dôvodov, prečo sa usmievať.“ Návrh na ocenenie podala Rada Regionálnej komory Bratislava III.
Mgr. Tímea Lengyelová
Z pohľadu prijímateľov sociálnych služieb je pani Lengyelová sestra empatická s viditeľnými prejavmi humanizmu a filantropie. Motívom jej konania je myšlienka „Všetko sa dá, len treba chcieť.„ Riadila sa ňou aj v čase aktivít, ktoré je možné považovať za historické momenty v živote špecializovaného zariadenia. Je ňou napr. aktivita spojená so založením ošetrovacej jednotky pre prijímateľov sociálnych služieb. Mgr. Timea Lengyelová je osoba schopná spájať ľudí, reprezentovať komunitu sestier na odborných a vedeckých konferenciách. Charakteristické sú pre ňu vlastnosti, ktoré je možné vyjadriť dvomi slovami: zodpovednosť a spoľahlivosť. Ošetrovateľský tím zariadenia pre seniorov SUBSIDIUM v Rožňave si ju váži, je pre nich pilierom v poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti. Je pre pacientov darom – dobrou sestrou – s akademickým titulom. Na ocenenie Bieleho srdca na republikovej úrovni ju navrhuje Rada Regionálnej komory v Rožňave
Mgr. Anna Munková
V ošetrovateľskom povolaní pôsobí už viac ako 30 rokov. Rok pracovala na OAIM a 10 rokov na chirurgickej klinike Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice. Ďalších 17 rokov vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb, a.s. a v súčasnosti pracuje v Kardiocentrum AGEL s.r.o. Košice- Šaca. Pracuje ako sestra a je vďačná Bohu, že dal jej také poslanie. Môže dozerať na tok života chorých ľudí a pomáhať im. Je aktívnou dobrovoľnou členkou hasičského zboru Nový Salaš. Zúčastnila sa v rámci mimoriadneho humanitného činu pri záchrane života dňa 17 marca 2022 aktívne celodennej dobrovoľnej účasti pomoci ukrajinským utečencom na hraničnom prechode Veľké Slemence. Je profesionálnou sestrou s veľkým srdcom, telom v práci, na regióne, doma a ochotná za každej situácie pomôcť človeku. Obetavosť, empatia, zodpovednosť, trpezlivosť a ochota vždy pomáhať sú jej hlavné charakterové vlastnosti. Má ešte jedno krásne hobby a tiež poslanie pre vyvolených. Keď nie je v službe, tak sa stará o tvory, bez ktorých by život na tejto planéte dosť ťažko existoval. Je včelárka. Návrh na ocenenie podala Rada Regionálnej komory Košice I.
Bc. Iveta Ondrejová
Pani Ondrejová svoje profesionálne vedomosti a zručnosti využíva naplno v praxi už od roku 1986 po ukončení Strednej zdravotníckej školy v Prešove. Lákali ju chirurgické disciplíny, preto nastúpila do vtedajšieho OÚNZ na chirurgické oddelenie, neskôr na ortopedické oddelenie FNsP J.A.Reimana v Prešove, kde pracuje doposiaľ. Má bohatú prednáškovú činnosť na miestnej a aj na celoslovenskej úrovni. Svojím profesionálnym prístupom k práci bola a stále je oporou svojho tímu v starostlivosti o pacienta. Je spoľahlivá, komunikatívna, empatická. Miluje svoju rodinu, ruže a tie nie len pre ich krásu a vôňu. Je presvedčená, že aj človek má svoju vnútornú krásu, ktorá je základom harmónie človeka. Má rada futbal, tanec, prírodu, rada sa stretáva s priateľmi. Svoj voľný čas venuje nielen svojej rodine ale aj práci v regionálnej komore. Bola tri volebné obdobia predsedníčkou kontrolného výboru regionálnej komory a teraz je na pozícii viceprezidentky regionálnej komory. Návrh na ocenenie podala Rada Regionálnej komory v Prešove.
(Zdroj: SKSaPA)